TEOG ve SONRASI

1997-1998 eğitim-öğretim yılında, anadolu ve fen liselerine giriş sınavının ismi “Liselere Geçiş Sınavı” (LGS) olarak değiştirildi. 2004’te ise, 2005-2006 yılından itibaren geçerli olmak üzere LGS kaldırılarak, yerine Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) getirildi. Bu sınav, önceki yıllarda olduğu gibi öğrencilerin 3 yıllık ortaöğrenim sonunda tek bir sınava girmelerini düzenliyordu. Ancak sınav; içeriği, ders müfredatı ve katsayıları açısından farklılıklar taşıyordu.
Dershaneler ve aileler bu sınava göre hazırlık yaparak, yeni sisteme uyum sağlamaya çalıştı. Tamda bu aşamada OKS kaldırıldı, yerine 2007’de, çocukların 3 yıllık ortaöğrenim boyunca, her yılsonu bir sınava girmelerine yönelik oluşturulan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) getirildi. Bu sistem de sadece 3 yıl yürürlükte kaldı. 3 yılın sonunda, her yıl sınava girilen sistem yerine yeniden OKS modeline dönülerek, ortaöğrenimin sonunda tek sınav modelinde karar kılındı. Bu sisteme, 6. sınıfta okuyanların dâhil olmayacağı, bu sınıftakilerin 3 yıl boyunca her yılsonunda sınava girecekleri belirtildi. 2010 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yayımladığı bir genelgeyle tüm düz liselerin Anadolu liselerine dönüştürüleceğini açıkladı, uygulama hemen başlatıldı.
Son olarak MEB 2013-2014 eğitim öğretim yılında yürürlüğe soktuğu ve Türkiye’de öğrencilerin ortaöğretime geçişini düzenleyen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi ya da kısaca TEOG, Cumhurbaşkanının geçen hafta yaptığı açıklamayla kaldırılarak Türk Eğitim Sistemi kronolojisindeki yerini aldı.
TEOG yaklaşık olarak 1milyon 200 bin öğrenciyi ve ailelerini erken yaşta sınav maratonuna maruz kılarken hem kamu maliyesine ve hem de ailelerin bütçelerine milyarlarca liralık bütçelerin ayrılması anlamına gelmekteydi.
Kanımızca TEOG’un kaldırılması doğru bir karar. Ancak yerine konulacak sistemle ilgili olarak eğitimle paydaş tüm kesimlerin görüşünün alınması gerekiyor. Görünen o ki, yeni sistemin yükseköğretime geçiş üzerinde de etkilerinin olması kaçınılmaz olacak. Esasen burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun olan liselerin ve eğitimin niteliğinin iyileştirilmesi ve eğitimde fırsat eşitliği ilkesini göz ardı etmeden ortak akılla hareket edilmesi.
Yeni uygulamada atılacak adımların adaletsizliğe, kayırma ve istismara imkan tanımayacak net ve aydınlatıcı olması ve sürecin kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor.
Eklenme : 20 Eylül 2017

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312)2290325 - Faks : (0312)2290326