GENEL BAŞKAN GÖKÇEK: “15 ŞUBAT’TA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLMELİDİR”

Öncelikle salgında fedakârca görevlerinin başında olan, zor koşullara rağmen görevlerini canla, başla yürüten tüm eğitim çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum. Yine bu süreçte hastalığa yenik düşerek, hayatını kaybeden eğitim çalışanlarımızı da bir kez daha rahmetle anıyorum.
Ülkemiz genelinde salgın tedbirleri kapsamında yürütülen uzaktan eğitim yarın sona erecek. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin karneleri elektronik ortamda erişime açılacak, lise öğrencileri ise okullarda yüz yüze sınavlar tamamlanamadığından yarıyıl tatiline ilk kez karne almadan girecekler.
Öğretmenlerimiz tamamen kendi kişisel imkân ve gayretleriyle çocuklarımızın öğrenme kayıplarını en az düzeye indirmek için büyük bir özveriyle görevlerini sürdürmüşlerdir.
Beklentimiz, eğitim sistemimiz ve öğrencilerimizin geleceği için ikinci yarıyılda eğitimin uzaktan değil, yüz yüze yapılmasıdır. Süreç bu hali ile devam ederse eşitsizliklerin derinleşmesi, yüz yüze eğitimin getirdiği dokunuşların olmaması, çocukların arkadaşları ile bir arada sosyalleşerek eğitim alamaması çok ciddi pedagojik sonuçlara neden olacaktır.
Bunun için Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un Okulların 15 Şubat'ta kademeli olarak açılması açıklamasını yerinde görmekteyiz.
Eğer yüz yüze eğitime 15 Şubat tarihinde başlanılacaksa bundan önce öğretmenlerin aşılanması gerekecektir. Öğretmenlerimiz Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklanan aşılama programında ikinci aşama grubunda yer alıyorlar. Ancak okullar kademeli olarak açılacaksa, öğretmenlerimizin aşılanmasına derhal başlanmalıdır.
Ayrıca okullarımızda gerekli maske ve hijyen malzemelerinin karşılanması, hizmetli sayısının artırılması, telafi eğitimlerinin bir an önce tamamlanması da beklentilerimiz arasındadır. Bunlarla birlikte sınıflar kalabalık olmamalı, ders süreleri kısa, teneffüsler uzun olmalıdır. Temizlik faaliyetleri öğrencilerin okula gittiği servislerden başlamalı, servislerde ve okul kantinlerinde gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Öğrencilere ve görevlilere bu konuda güncel eğitimler verilmelidir.
Eklenme : 21 Ocak 2021

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : Kültür Mahallesi Yüksel Caddesi No:28/9 Çankaya / ANKARA - Telefon : 0 312 231 2 231 - Faks : 0 312 231 2 231